Monday, 1 November 2010

Maskeler melek mi şeytan mı? Cadılar Bayramı...

Puslu ve karanlık bir Ekim alacakaranlıığnda boş şatoyu vampirler değil ama melekler ve şeytanlar basar... Biz aslında pek kutlamayız bu Cadılar Bayramı'nı demeye kalmadan bir çan sesi gökleri yırtarak yaklaşıverir olduğumuz yere... 

Ve madam Hatyaana, şatonun kalın ve siyah kadife perdelerini açarak -çünkü içimizdeki en cesaretli kişi odur- bize çok korkmamamızı söyler... Şatoya atlılar ve çanbazlar eşliğinde Senna yaklaşmaktadır. Senna kraliçe Midasya'nın en küçük kızıdır. Periler aleminden gelen herkesi anlattığı hikayelerle hipnotize edip insana çevirmekte ve krallığında bu insanları çalıştırmaktadır. Senna'yı şatoya Hatyaana davet etmiştir, ancak Senna'nın özel güçlerini fani bir insan özelliklerine dönüştürmesinden çekinir ve maskesini kız kardeşi Duygellina'ya verip şatonun karanlık ve örümcek dolu dehlizlerine doğru uzaklaşır...
Duygellina dehlizin aydınlığa açılan odalarının birinde Senna'yı beklemeye koyulur. Senna'nın gizli güçlerinden bihaber olan Duygellina, Supremani kolyesini astığı daldan alıp kendince hazırlıklar yapar.
Faniler Festivali'nde örümceğe çevirdikleri örümcek adamın özel güçlerini parmaklarına aktarır.
Maskesini takıp hazırlıklarını tamamlar.
Senna ise Troffolin meydanındaki ayinden gelmektedir ve şatonun kapısından içeri girene kadar kimsenin kendisini transtan çıkarmaması emrini vermiştir. Senna'dan çekinen yardımcıları kendisini uyandırmamış ve şatoya girebilmesi için gerekli hazırlıkları kendileri yapmıştır. O sırada Senna, rüyalar ülkesindeki en güzel ve en güçlü ninosularla anlaşır (ninnosu: insan ruhu ve melek karışımından yaratılmış varlık) ve kendisinin şatodan çıkışına kadar onun için dua etmelerini ister.
Rüyalar aleminden yavaşça şatoya doğru iner ve usulca uyanıp, Duygellina'yı karşılaşmalarının şerefine Takoni dansına davet eder.

Çünkü Takoni dansını yaparken tüm maskeler çıkartılmaktadır. Bunu hesaba katmayan Duygellina maskesini çıkarıp Senna'yla lirik dansı andıran Takoni yapmaya başlar.
Ve dans esnasında Senna, Duygellina'yı geçici süreliğine paralize edip maskesini alır. Duygellina'yı baygın halde bırakıp Supremani kolyesini aramaya koyulur.
Ancak Senna'yı bir sürpriz beklemektedir. Hatyaana, Duygellina'ya maskesini verirken, maskeyi tehlike anında kendisine haber vermesi için programlamıştır. Şato ahalisinin dışında birinde olduğunu anlayan maske Senna'ya korkuyu tetikleyen beyin dalgaları gönderir ve Senna panik halinde kaçmaya çalışırken Hatyaana'ya haber verir.
 Hatyaana hemen Supreman'a haber verir ve Supreman Duygellina'yı kurtarmak için delizin kapısından hızla çıkıp konukların karşılandığı geniş salona ulaşır. Duygellina'yı uyandırıp, olanları anlatması için Hatyaana'ya götürür.

O sırada Senna çanbazlarına çanları daha sesli çalmaları için emir vermiş, hızla uzaklaşmakta, yolda atmak zorunda kaldığı maskenin bir ucu kırılmış yerde durmaktadır. Hatyaana'nın güçlerini alamadığı ve kolyeyi bulamadığı için kendine kızarken, bir sonraki ziyareti için planlar yapacaktır.

Hatyaana, Duygellina'nın bir daha maskeyi çıkaracak dikkatsiz davranmaması için bunun ona bir ders olacağını düşünürken, en sevdiği maskesi için de biraz üzülmekte ve Senna ile bir sonraki buluşmaları için de bir sürpriz planlamaktadır.

"Happy Halloweeen"

No comments:

Post a Comment

Related Posts with Thumbnails

Popular Posts